Máte-li domácího mazlíčka, pravděpodobně jste si nejednou položili otázku, zda pes může jíst houby. Nejedná se však o produkt, který pes denně žere, takže z toho pravděpodobně pramení vaše pochyby. Houby jsou těžko stravitelné, takže vašemu čtyřnohému kamarádovi mohou ublížit, proto je lepší se o nich dozvědět více.
Pokud chcete mít na paměti nejlepší zájem svého psa, je lepší zjistit, odkud houby pocházejí, než mu nějaké houby dáte a zda to pro něj neskončí špatně. Houby pro ně mohou být někdy smrtelné.
Jsou houby dobré pro psy?
Pro psa by kousek houby, který vám spadne z talíře, neměl hrozit , ale je lepší ho na tuto chuť nezvykat . Houby jsou těžko stravitelné, a tak i ty jedlé mohou vašemu miláčkovi způsobit žaludeční potíže, průjem či jiné nepříjemné neduhy. Pes, který si na chuť hub zvykne, je navíc vyhledá na procházce např. v lese a může na tyto nejedlé houby narazit. Pak může být reakce na takovou situaci opožděná.
Správná výživa psa je pro jeho zdraví velmi důležitá. Proto je lepší neriskovat, že mu dáte jedlé houby, protože každý pes na ně může reagovat jinak. Na dospělého čtyřnožce budou mít houby jiný účinek než na štěně. Většina odborníků nedoporučuje dávat divoké houby psům , takže je lepší nechat si tuto pochoutku pro sebe. Nebudete pak zbytečně vystavovat svého psa nepříjemným vedlejším účinkům.
Otrava houbami u psa – co dělat?
Když se váš pes otráví houbami, je nejdůležitější pravidlo – nepanikařit a zachovat chladnou hlavu. Mějte na paměti, že ani domácí psi nedokážou rozpoznat jed pouze podle jeho pachu. Otrava houbami u psů se vyvíjí rychle . Nejlepší je pomoci psovi vyzvracet to, co snědl, protože pak vyvrhne největší množství jedu. Je důležité, aby k tomuto zvracení došlo do dvou hodin po konzumaci hub.
Pokud jste obeznámeni s podáváním látek psovi, injekční stříkačka peroxidu vodíku do tlamy psa je dobrým způsobem, jak vyvolat zvracení . Musíte být opatrní, protože přílišné podávání může podráždit sliznici trávicího traktu.
Dalším řešením je podávat mu uhlí smíchané s vodou , díky kterému zneutralizuje velkou část jedu v žaludku.
Nejlépe je, když se o jakýchkoli akcích poradíte se svým veterinářem . Na telefonické poradně se dozvíte, co psovi podávat a v jaké dávce. Pak byste samozřejmě měli jít do nejbližšího zařízení, protože mohou být zapotřebí další testy.
Příznaky otravy houbami u psů
Otrava houbami postihuje každého psa jinak. Závažnost příznaků závisí na druhu a množství konzumovaných hub. Nežádoucí účinky se mohou objevit od několika minut až po několik dní po jídle.
Nejčastější příznaky otravy houbami u psů jsou:
- bolení břicha,
- zvracení,
- průjem,
- kóma,
- agitovanost nebo apatie
- selhání ledvin,
- selhání jater,
- křeče
- smrt,
- nepříjemný zápach z úst.