Co se děje ve stratosféře? Tato otázka je naprosto platná. Vědci zaznamenali podivné nízkofrekvenční zvuky v této části zemské atmosféry, ale není známo, jaké to jsou nebo odkud by mohly pocházet. Vědci je nemohou identifikovat.
Vědci ze Sandia National Laboratories posílají balónky s mikrobarometry připojenými ke stratosféře. To vše pro sledování zvuků šířících se nad našimi hlavami. Díky nim zaznamenali tajemný infrazvuk, tedy zvuky s frekvencí příliš nízkou na to, aby je člověk slyšel. Na některých letech se objevují několikrát za hodinu, ale výzkumníci je nemohou identifikovat. Jejich zdroj zůstává neznámý.
Popis a výsledky výzkumu záhadných zvuků byly prezentovány na 184. setkání Acoutical Society of America.
Tajemné zvuky ve stratosféře
Žijeme v nejnižší vrstvě atmosféry, v troposféře. Nad ní se nachází další vrstva, stratosféra, sahající do výšky asi 50 kilometrů. Jeho oblast je celkem klidná. Není také divu, že do ní v různých podobách pronikají zvuky z troposféry. Přece jen se toho tam docela dost děje. Může se samozřejmě jednat o hromy, akustické efekty srážky vln v oceánech, ale také o vlivy lidské činnosti, jako jsou zvuky výbuchů. Některé zvuky jsou však pro badatele záhadou.
Jak o nich víme? Tady za mnohé vděčíme balónům vyslaným do stratosféry, poháněným sluneční energií. Balony, které byly vyrobeny z relativně levných materiálů. Náklady na stavbu jednoho takového balónu jsou pouhých 50 dolarů. Vědci se dokonce smějí, že jde prakticky o obří plastové sáčky s přidaným uhlíkovým práškem, aby byly mírně tmavší. A na tom je založen jejich „pohon“: samozřejmě nemají motory napájené solárními bateriemi, ale když sluneční paprsky dopadají na tmavý povrch balónu, ohřívají vzduch uvnitř, což samozřejmě nadzvedává strukturovat nahoru.
Od monitorování sopky k výzkumu zvuku, jen jeden krok
Tyto balónky jsou schopny cestovat opravdu na velké vzdálenosti. Jen díky slunečním paprskům mohou vystoupat až do výšky 20 kilometrů. A díky větru mohou balóny stejně jako vědecké přístroje, kterými jsou vybaveny, létat i stovky kilometrů a přistávat na opravdu těžko dostupných místech. Pokud se je ovšem nikdo nerozhodne cestou sestřelit.
Ke sledování těchto zvuků se používají mikrobarometry instalované na balóncích. Zajímavé je, že byly nejprve navrženy pro monitorování sopky. A jsou schopni detekovat zvuky, protože „cítí“ i malé výkyvy atmosférického tlaku.
Spolu s očekávanými zvuky z lidských činností a přírodních procesů vědci objevili něco, co nemohou identifikovat. „Ve stratosféře jsou záhadné infrazvukové signály, které se u některých letů vyskytují několikrát za hodinu, ale jejich zdroj je zcela neznámý,“ řekl Daniel Bowman ze Sandia National Laboratories.