Vytváření videonahrávek na základě mozkové aktivity zatím zůstalo pouze v oblasti sci-fi. Nové objevy vědců z National University of Singapore a Chinese University of Hong Kong to však mohou změnit. Vědci využívající umělou inteligenci vyvinuli metodu, která generuje video na základě skenů mozku.
Možná brzy budeme moci znovu vytvořit své vlastní sny nebo myšlenky na počítači. Vědci vyvinuli technologii, pomocí které mohou doslova „vstoupit“ do naší mysli a vytvářet obrazy toho, co vidíme nebo o čem přemýšlíme.
Jiaxin Qing, Zijiao Chen a Juan Helen Zhou zkombinovali data z funkční magnetické rezonance (fMRI) s modelem hlubokého učení Stable Diffusion. Díky tomu se jim podařilo získat plynulé, kvalitní nahrávky.
Ne fotky, ale nahrávky
Nedávno vědci oznámili, že mohou znovu vytvářet jednotlivé obrázky na základě mozkové aktivity. Vědci z Hongkongu a Singapuru se však rozhodli jít ještě o krok dál a získat celé nahrávky. „Rekonstrukce informací skrytých ve složité činnosti mozku je velkou a obtížnou výzvou,“ říká Quing.
„Úkol reprodukovat to, co vidíme ze záznamů mozkové aktivity, zejména pomocí neinvazivních nástrojů, jako je fMRI, je vzrušující, ale náročný úkol. Neinvazivní metody zachycují omezené informace, náchylné k různým interferencím a šumům,“ přiznali vědci ve své publikaci.
Vědci získali vysoce kvalitní nahrávky díky softwaru, který vyvinuli s názvem Mind-Video. Popisují jej jako „dvoumodulový model“, který využívá umělou inteligenci k překlenutí propasti mezi dekódováním jednotlivých obrázků a jejich sekvencí v mozku. Speciální dekodér dat získaných z fMRI se učí rozpoznávat obrazy na základě signálů, které vysílá mozek.
Díky novému softwaru se vědcům podařilo získat vysoce kvalitní nahrávky, jejichž přesnost byla stanovena na 85 procent. Podle Qinga by se jejich model mohl v budoucnu uplatnit v mnoha oborech. „Od neurovědy po rozhraní mozek-počítač,“ říká výzkumník. Vědci také věří, že v budoucnu budou podobné programy schopny zaznamenávat naše myšlenky a sny.
Online byla zveřejněna nahrávka, která ukazuje výsledky práce vědců a videa vytvořená na základě mozkové aktivity.
Dostaňte se do snů
Vědci po celém světě pracují na technologii, která zaznamenává sny na základě mozkové aktivity a nervových impulsů ve svalech. „Je to jako v prvních letech vesmírných závodů.“ Ale v tomto případě vstupujeme do prostoru snů, říká badatel snů Daniel Oldis.
Průměrný člověk má až šest snů za noc, ale asi 90 procent zapomene. z nich během několika minut po probuzení. Vyhlídka na zachycení trvalého záznamu snů se proto zdá vzrušující.
Sny jsou pro nás po staletí záhadou. V raných kulturách se věřilo, že jsou to poselství od Boha. Některé z našich největších inspirací pocházejí z těch „nočních výletů“, které všichni podnikáme. Právě díky snům prý vznikla melodie k písním „Yesterday“ od Beatles nebo „Satisfaction“ od Rolling Stones. Také Salvador Dalí řekl, že některá z jeho děl jsou „malované fotografie snů“.
Zůstává nemožné zaznamenat a přenést naše sny. Další studie však ukazují, že se to může brzy změnit.